niedziela, 8 stycznia 2012

❦ Dog frisbee ❦

 
Latanie było marzeniem człowieka, od kiedy po raz pierwszy zobaczył szybującego ptaka. Czy marzeniem psa mogło być latanie? Tego nie dowiemy się, ale gdyby tak było, to wiele takich marzeń już się spełniło.
Ktoś, kto widział lot własnego psa na tle nieba wie, że mało jest wspanialszych widoków i odczuć. W dog frisbee poziom mistrzowski osiąga ten, kto potrafi pięknie zaprezentować własnego psa w prawdziwej sportowej akcji.. Talerzyk frisbee jest tylko narzędziem, zawody - pretekstem.
To najprawdopodobniej jeden z najbardziej widowiskowych psich sportów.
Kariera, jaką w ciągu czterech zaledwie lat dog frisbee zrobiło w Polsce nie ma precedensu. Doskonałymi, europejskiej klasy polskimi freestyle’ owcami można by obdzielić kilka finałów programu „Mam Talent”, w którym tak świetnie pokazała się Agnieszka Niedziałek z Taiem. Agnieszka jest jedną z największych nadziei polskiego dog frisbee i wraz ze swoim psem dysponują talentem wystarczającym do zdobycia najwyższych laurów światowych. A droga na szczyty jest już powoli przecierana. W latach 2006-2008 na podium Mistrzostw Europy różnych organizacji owinięci biało czerwoną flagą stawali : Marzena Domińczak, Michał Jarosz, Ania Radomska, Dariusz Radomski, Halina Małozięć, Anna Barysiewicz, Asia Fischer, Anna Calomfirescu, Monika Piwowarczyk, Bartek Zych, Szymon Janik, Iwona Gołąb, Ola Kordas. Pierwsze podium w Finale Światowym USDDN mają też na swoim koncie Dariusz Radomski z Ulfim – 3 miejsce w Super Pro Toss&Fetch w Cartersville 2008. Jako kraj jesteśmy z całą pewnością w ścisłej europejskiej czołówce.
Rok 2009 będzie pierwszą próbą zmasowanego ataku na najwyższe miejsca podium w Europie, spróbujemy też dać o sobie znać w kolebce dog frisbee – w USA!. Trzymajmy kciuki i kontynuujmy świetną pracę – a wszystko będzie możliwe!
                 Historia dog frisbee
Historia Frisbee ma korzenie…cukiernicze! Do wypieku ciast używano kiedyś metalowych form z cyny, produkowanych między innymi przez firmę Frisbie. Pewnego dnia ktoś rzucił taką foremką odwróconą dnem do góry, ktoś inny ją złapał, odrzucił i taki musiał być początek niezwykłej popularności Frisbee. Wkrótce talerzyki frisbee były wykonywane z tworzywa sztucznego.

Ojcem chrzestnym Dogfrisbee jest Alex Stein. Czwartego czerwca 1971 kupił on whipeta, któremu dał imię „Ashley”. Wybrał je, ponieważ szczeniak miał popielate umaszczenie. Alex pasjonował się frisbee i w pewnym momencie zauważył, że jego pies spontanicznie poluje na lecący w powietrzu talerzyk! Ashley chwytał dysk wyskakując na wysokość dwóch metrów siedemdziesięciu centymetrów!
5 Sierpnia 1974, to dzień narodzin Dogfrisbee. W tym dniu odbywał się mecz bejsbolowy pomiędzy Dodgersami i Redsami.  W przerwie spotkania Alex Stein, nie uzgadniając tego wcześniej z organizatorami, wbiegł na boisko i zaczął grać we frisbee ze swym psem Ashley! Pies mknął po boisku z zadziwiającą prędkością ponad 60 kilometrów na godzinę i łapał dysk na wysokości prawie trzech metrów nad ziemią! Widzowie oszaleli z zachwytu!
Słynny „centerfield” (gracz centrum pola w bejsbolu) powiedział wtedy, że ten pies byłby lepszym „centrem” niż on! Ochroniarze z początku oniemieli i nie interweniowali, jednak  gdy po ośmiu minutach Alex zmierzając w stronę wyjścia zawołał psa, został zaaresztowany. Ashley nie był w stanie dostać się do Alexa, ponieważ zbyt wielu ludzi stanęło na jego drodze. Długie trzy dni błąkał się w poszukiwaniu swojego pana, w końcu został szczęśliwie przygarnięty przez rodzinę z Long Beach. Po opuszczeniu aresztu Alex natychmiast podjął działania by odnaleźć swojego psa, ogłoszenia były nadawane w radiu i telewizji. Gdy wreszcie spotkali się, Ashley podskakiwał z radości na 2 metry! Smutna przy rozstaniu była tylko rodzina, która go uratowała oraz jej  mały pudel, który stracił dopiero co poznanego przyjaciela…
Alex i Ashley stali się natychmiast sławni! Najpopularniejsze audycje telewizyjne prześcigały się w zaproszeniach – Tonight Show, Good Morning America, David Latterman Show. Występował w przerwach największych imprez sportowych, jak Superbowl, był maskotką drużyny Los Angeles Rams. Był trzykrotnym Mistrzem Świata w Dogfrisbee, wystąpił w ponad stu audycjach telewizyjnych, był tematem niezliczonej ilości artykułów prasowych (w tej liczbie jest nasz artykuł). Mistrzostwa Świata w Dogfrisbee są opatrzone jego imieniem „Ashley Whippet Invitational”. Był pierwszą „nie – ludzką” gwiazdą, na okładce magazynu „People”. Jego historia wypełniła dwie strony magazynu „Life”, był aktorem filmu dokumentalnego nominowanego do Oskara, a jego fanklub działa po dziś dzień. Ashley odszedł w wieku 14 lat w ramionach swojego Pana. Frisbee przestał uprawiać rok wcześniej, nie pozwalały już na to dolegliwości geriatryczne. Jego śmierć została odnotowana w większości amerykańskich serwisów informacyjnych.

Na podstawie tekstu „History” opublikowanego na stronie www.crazyflyndogs.de Dariusz Radomski

                                           

                                        



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz